Разлика помеѓу преработките на „Грамофонска плоча“

Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: nah:Vinillahualli)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Vynil record.jpg|мини|300п|12-инчна (30 цм) плоча (лево), 7-инчна плоча (десно) и ЦД (горе)]]
'''Грамофонска плоча''' е вид на носач на звук, многу популарен во 80-тите години на [[20 век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
941.847

уредувања