Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граматика“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Што се однесува за регулацијата на јазикот, шпанската кралска академија се грижи за јазикот и го адаптира новите правила на јазикот. Разликите помеѓу стандардниот шпански јазик зборуван во Шпанија и шпанскиот јазик во Америка, не се разликува многу и меѓусебно многу лесно се разбираат.
 
== Глаголи ==
{{Main|Шпански глаголи}}
 
|}
 
== Придавки ==
{{Main|Шпански придавки}}
 
* во шпанскиот јазик често придавката стои сама, без именка и тогаш таа ја презема фукцијата на именката. На пример, ''los altos'' значи "високите" или "високите мажи". ''El grande'' значи "големиот" или "големиот маж".
 
== Членови ==
 
Шпанскиот јазик има два вида на членови: определен и неопределен.
Определените членови на шпанскиот се исти со македонските -та, -ва, -на, -от, -ов, -он, -то, -во, -но и останатите. Неопеределен член, македонскиот јазик нема.
 
== Показни зборови ==
 
Шпанскиот јазик има три вида на показни зборови, чија употреба зависи од далечината на говорниците и предметот кој се опишува. Исто како и македонскиот, показните зборови на шпанскиот имаат и број и род.
Средниот родима значење како "ова (или она) нешто, концепт или идеја": '''Eso está bien''' ''(Тоа е добро)''. Поради нивната употреба, показните зборови од среден род никогаш не се користени како придавки. За неопределеност, немаат множина.
 
== Присвојност ==
Присвојните зборови зависат од родот и бројот. Првото во табелата е присвојна придавка, второто присвојна заменка.
 
Родот во овие случаеви се однесува на родот на предметот што е присвоен, за разлика од македонскиот каде присвојниот збор е според човекот кој го поседува.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.webworkbooks.com/spanish/grammar/ WebWorkbooks: шпанска граматика]
* [http://www.bowdoin.edu/~eyepes/newgr/ Преглед на шпанската граматика за вежби]
* [http://spanish.about.com/ spanish.about.com]
* [http://www.livingspanish.com/spanish-grammar Часови за шпански јазик]
* [http://www.onlinespanishhelp.com/grammar.php Граматика на шпанскиот]
 
== Референци ==
* ''A New Reference Grammar of Modern Spanish'' — ISBN 0-340-58390-8
* ''Diccionario essential Santillana de la lengua española'' — ISBN 84-294-3415-1
* ''Manual de dialectología hispánica'' — ISBN 84-344-8218-5
* ''Cassell's Contemporary Spanish'' — ISBN 0-02-595915-8
* ''Hablar y escribir correctamente. Gramática normativa del español actual''. Leonardo Gómez Torrego — ISBN 84-7635-653-6
 
{{Граматики на романските јазици}}
 
[[CategoryКатегорија:Шпанска граматика|Шпанска граматика]]
[[Категорија:Шпански јазик]]
 
[[fr:Grammaire espagnole]]
[[hu:Spanyol alaktan]]
[[no:Spansk grammatikk]]
[[nn:Spansk grammatikk]]
[[no:Spansk grammatikk]]
[[sv:Spansk grammatik]]
[[ta:எசுப்பானிய இலக்கணம்]]
941.847

уредувања