Разлика помеѓу преработките на „Гостиварско“

Додадени 3 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Поимот ''Гостиварско'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Гостивар]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Гостивар]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Гостиварско, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Гостиварски села|Гостиварски села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања