Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Завршил високо стручно образование. Работел како уредник во Македонската телевизија.
 
== Творештво ==
 
* „За новата пролет“ (поезија, 1946) [http://www.gbiblsk.edu.mk/adm/images/Za%20novata%20prolet.pdf]
* „Стихови“ (1948)
* „Лазарополе“ (поема, 1951)
* „Песни“ (1953)
* „Луѓе по патот“ (проза, 1953)
* „Ден на деновите“ (проза 1953)
* „Сенки на далечното“ (поезија, 1954)
* „Глас“ (поезија, 1957)
* „Несоници“ (поезија, 1960)
* „Улица што била живот (лирска проза, 1963)
* „Одбрани песни“ (1967)
* „Избор“ (1973)
* „Струга“ (поезија, 1958)
* „Подземни води“ (поезија, 1958)
* „Песни од третото доба“ (2000)
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Македонски писатели|И]]
 
[[Категорија:Членови на ДПМ]]
 
[[Категорија:Скопјани]]
941.847

уредувања