Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Одземен 301 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
|charingX_distance_mi = 0.5
|charingX_direction = NE
}}
}}[[Податотека:Houses_of_parliament_dusk.jpg|thumb|right|250px|Британскиот парламент]]
[[Податотека:1593 Norden's map of Westminster surveyed and publ 1593 (1).jpg||right|thumb|250px|Вестминстер во 1593 год.]]
'''Вестминстер''' ([[англ.]] ''Westminster'') е реон во [[Централен Лондон]], [[Англија]], кој се наоѓа во рамките на [[Град Вестминстер]]. Тука се наоѓа [[Вестминстерска палата|Вестминстерската палата]] како и [[Британски парламент|Британскиот парламент]].
 
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[Лондон Сити]] и 0.,8 km југозападно од [[ЧерингскиЧеринг крст|Черингскиот крстКрос]].
 
== Историја ==