Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Додадени 9 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Се до пензионирањето во 1988 година, работи во Книгоиздателството „Детска Радост“ при НИП „Нова Македонија“,првин како уредник на „Титов пионер“, а подоцна на „Развигор“,„Другарче“и „Росица“,а неколку години работи и како главен уредник на Издавачката дејност.
 
== Литературно творештво ==
* Сказна за детето Вилен (1952)
* Цвет (поезија за деца, 1953)
* Шеп, шеп, шеп (гатанки, 1991)
 
== Награди ==
Добитник е на наградите:
* „Партизански курир“ (Марибор),
* „Младо поколење“ (Белград),
* „13 Ноември“,
* „РТВ-Скопје“ на СВП (1969 и 1973),
* „Курирче“.
 
[[Категорија:Македонски писатели]]
941.847

уредувања