Разлика помеѓу преработките на „Гига-“

Одземени 26 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ar:جيجا)
с (Бот: козметички промени)
'''Гига''' (''giga''; симбол '''G''') е префикс во [[СИ]] системот и единица која означува 1×10<sup>9</sup> или милјарда, 1 000 000 000.
 
Единицата била потврдена во [[1960]]. Зборот потекнува од [[грчки јазик|грчкиот јазик]] &#947;&#943;&#947;&#945;&#962;γίγας, и значи ''џин''.
 
== Пример на употреба ==
 
* [[Гигабајт]] &mdash; капацитет на [[хард диск]], на пример 120 GB
* Гигахерц &mdash; брзина на пресметување на компјутерски [[процесор]], на пример 3 GHz = 3 000 000 000 [[Херц|Hz]]
[[Категорија:SI систем]]
 
Поголемо од гигабајт е [[терабајт]]от. Ако 1 гигабајт содржи 1000 [[мегабајт]]и тогаш 1 терабајт содржи 1000 гигабајти.
 
[[Категорија:SI систем]]
 
[[ar:جيجا]]
941.847

уредувања