Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: pt:Geografia de Montenegro)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Montenegro Map.png|thumb|240px|Географски координати : ]]
 
== Мстоположба ==
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. Најниска надморска височина е во долината на реката [[Зета]]. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] со висина од 2.522 метри.
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[Категорија:Географија на Црна Гора| ]]
 
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[bg:География на Черна гора]]
941.847

уредувања