Разлика помеѓу преработките на „Географија на Нов Зеланд“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Океанија
'''Површина:'''
<br />''вкупна:''
[[1 E11 m²|268,680 км&sup2;]]
<br />''белешка:''
составни делови се: [[Антиподски Острови|Антиподските Острови]], [[Оклендски Острови|Оклендските Острови]], [[Баунти (острови)|островите Баунти]], [[Кемпбелови Острови|Кемпбеловите Острови]], [[Четемски Острови|Четемските Острови]] и [[Кермадек|островите Кермадек]].
 
 
'''Морски авторитет:'''
<br />''континентален гребен:''
200 [[наутичка милја|наутички милји]] (370 км) или до работ на континенталната граница
<br />''ексклузивна економска зона:''
200 наутички милји (370 км)
<br />''територијално море:''
12 наутички милји (22 км)
 
 
'''Висински екстреми:'''
<br />''најниска точка:''
Пацифик 0 м
<br />''највисока точка:''
[[Кукова планина]] 3754 м
 
 
'''Искористеност на земјиштето:'''
<br />''[[плодна почва]]:''
5.8%
<br />''повеќесезонски култури:''
6.44%
<br />''останато:''
87.76% (1993)
 
 
 
== Занимливости ==
* [[Велингтон]] е најјужниот главен град на светот.
* [[Тетауматафакатангихангакоауаотаматеаурехаеатурипукапихимаунгахоронукупокаифенуаакитанараху]] (име на рид во Нов Зеланд) со 92 букви (напишано на латиница на [[Маорски јазик|маорски]]) е вториот најдолг [[географски поим]] на светот.
 
== Видете исто така ==
* [[Нов Зеланд]]
* [[Екстремни точки во Нов Зеланд]]
* [[Национални паркови во Нов Зеланд]]
* [[Морски резервати во Нов Зеланд]]
* [[Острови во Нов Зеланд]]
* [[Езера во Нов Зеланд]]
* [[Клима на Нов Зеланд]]
* [[Новозеландски дрва]]
* [[Биодиверзитет на Нов Зеланд]]
* [[Новозеландска флора]]
* [[Новозеландска фауна]]
 
 
941.847

уредувања