Разлика помеѓу преработките на „Географија на Бугарија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Bulgarien EN.png|thumb|240px|Географски координати : {{coord|43|00|N|25|00|E|type:country}} ]]
 
== Мстоположба ==
== Клима ==
 
Климата во Бугарија е умерена континентална со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими.
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[Категорија:Географија на Бугарија | ]]
 
[[Категорија:Географија на Бугарија | ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[bg:География на България]]
941.847

уредувања