Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Bk-map.png|thumb|240px|Географски координати : {{coord|44|N|18|E|display=inline,title}} ]]
 
== Мстоположба ==
 
Климата во БИХ е [[умерена континентална клима]] со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. На југ кон приморјето можат да се појават благи врнежливи зими.
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[Категорија:Географија на Босна и Херцеговина| ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[bg:География на Босна и Херцеговина]]
941.847

уредувања