Разлика помеѓу преработките на „Генерален секретар на ЦК на КПСС“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Била воведена во текот на [[1922]] година, каде во почетокот имала всушност само технички карактер отколку партија со вградена хиреархија. По смртта на [[Ленин]], и со доаѓањето на власт на [[Сталин]], тој воспоставува апсолутна власт врз целиот [[СССР]], при кое должноста Генерален секретар се превратила во најголема должност и улога во [[КПСС]].
 
Должноста генерален секретар на ЦК на КПСС постоела се до [[1991]] година кога била прекратена и дејноста на партијата.
 
[[Категорија: СССР]]
{{СССР-никулец}}
 
[[Категорија: СССР]]
 
[[bg:Генерален секретар на ЦК на КПСС]]
941.847

уредувања