Гаспар Санз: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Gaspar Sanz.jpg|thumb|right|250px|Гаспар Санз]]
'''Гаспар Санз''' ({{lang-es|Gaspar Sanz}}) ([[4 април]], [[1640]] – [[1710]]) бил [[Шпанија|шпански]] [[композитор]] и [[свештеник]] роден во [[Каланда]] во регионот [[Арагон]]. Станал доминантна фигура во [[Шпанија|шпанската]] [[барокна музика]], и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело ''Instrucción de música sobre la Guitarra Española'' ([[Вовед во музиката за шпанска гитара]]) во голема мера оставило силно влијание врз [[Хоакин Родриго]] ''[[Фантазија за еден господин]]''. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на [[барокна гитара|барокната гитара]]. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело '' [[Шпанска свита (Санз)|Шпанска свита]]'' .
 
== Видете исто така ==
* [[Барокна гитара]]
* [[Класична гитара]]
* [[Репертоар за класична гитара]]
 
 
 
{{DEFAULTSORT:Санз, Гаспар}}
 
[[Категорија:Шпански музичари]]
[[Категорија:Шпански композитори]]
941.847

уредувања