Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот: козметички промени)
Соборот од Тренто се смета за еден од најзначајните собори на црквата,<ref name = "World History">Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt and company. 1994.</ref> бидејќи бил реформски, како одговор на ширењето на [[протестантизам|протестантското движење]].
 
Соборот издал осуди на „протестантскиот ерес“ и ги зацврстил црковните учења на католичката црква во домените на скриптурата, традицијата, изворниот грев, оправданието, богослужението, евхаристијата и обожувањето на светите. Издал и неколку реформски декрети.<ref>Jedin, 138</ref> Дефинирајќи ја католичката доктрина за спасението, богослужбите и библиските канони, Соборот всушност одговорил на аргументите на протестантската реформација.
 
Соборот од Тренто, иако издолжен и прекинуван неколку пати поради политички и религиозни несогласувања, претставувал значајна реформа на католичката црква и отелотворение на она што се нарекува контра-реформација. Се смета за прв современ вселенски собор на католичката црква, чии достигања продолжуваат да живеат во неа до денес.<ref name ="ODCC">Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article ''Trent, Council of''</ref><ref>What was, still is, quoted in [http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20070629_responsa-quaestiones_en.html Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church]</ref>
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Католицизам]]
941.847

уредувања