Разлика помеѓу преработките на „Витамин Е“

Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Витаминот Е''' (токоферол) е откриен во 1922 год.<ref>[http://www.rsi-mk.com/16288.aspx Kaпсули со витамин E-100]</ref> и е комплексно име за осум [[антиоксиданс]]и: четири токофероли (α-, β-, γ-, δ-) и четири токотриеноли (α-, β-, γ-, δ-). Единствената форма која што активно се задржува во човечкото тело е α-токоферол. Тој е растворилив во масти и почесто може да се најде во растителните продукти, отколку во продуктите од животинско потекло. Витаминот Е има важна улога во [[метаболизам|метаболизмот]]: се нарекува и „витамин на убавината“, бидејќи ги поттикнува бројните хемиски реакции во организмот, кои ја подобруваат состојбата на кожата. Тој е јак антиоксиданс и има позитивен ефект на сите типови на кожа.
 
== Улога ==
Витаминот Е делува на следниов начин:
* ја влажи [[кожа]]та, го забрзува репарирањето на оштетувањата предизвикани од дејството на слободните [[радикал (хемија)|радикали]],
Покрај оралната примена на витаминот Е, тој може да се применува и со директно нанесување на кожата, било како чист витамин Е или преку лосиони за сончање. Во случај кога се користи директно нанесување на витаминот Е на кожата, треба да се земе во предвид и времето кое е потребно да витаминот навлезе во подлабокиот слој на кожата. Со други зборови, витаминот Е е потребно да се нанесе на кожата 10-20 минути пред изожување на [[сонце]].
 
== Извори на витамин Е ==
Витаминот Е е мошне распространет во природата, особено во растителниот свет. Витаминот Е најмногу се среќава во растителните масла, јаткастите плодови, зеленчукот со зелени лисја ([[спанаќ]]), [[житарици]]те, семките од [[сончоглед]] и [[тиква]], како и во [[авокадо]]то.
 
* [[Пастрмка]] - 26 мг.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[dv:ވިޓަމިން އީ]]
[[en:Tocopherol]]
[[et:E-vitamiin]]
[[es:Vitamina E]]
[[eo:Vitamino E]]
[[es:Vitamina E]]
[[et:E-vitamiin]]
[[eu:E bitamina]]
[[fa:ویتامین ای]]
[[fi:E-vitamiini]]
[[fr:Vitamine E]]
[[kohe:비타민ויטמין E]]
[[hr:Vitamin E]]
[[id:Vitamin E]]
[[it:Tocoferolo]]
[[heja:ויטמין ビタミンE]]
[[ko:비타민 E]]
[[lt:Vitaminas E]]
[[nl:Vitamine E]]
[[ja:ビタミンE]]
[[no:Vitamin E]]
[[oc:Vitamina E]]
[[ro:Tocoferol]]
[[ru:Витамин E]]
[[sh:Vitamin E]]
[[simple:Vitamin E]]
[[sl:Vitamin E]]
[[sh:Vitamin E]]
[[fi:E-vitamiini]]
[[sv:Alfatokoferol]]
[[ta:உயிர்ச்சத்து E]]
941.847

уредувања