Виолина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: an:Vriolín)
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Виолината''' е [[Гудачки инструменти|гудачки инструмент]] кој има четири жици, кои се штимаат во интервал на чиста [[квинта]]. Жиците, почнувајќи од најдлабоката, се штимаат во висина на следните тонови: ге (g), де1 (d1), а1 (а1), е2 (е2). Виолината е најмалиот инструмент во семејството на [[гудачки инструменти|гудачки]] ([[жичани инструменти|жичани]]) инструменти, каде уште спаѓаат и виолата, виолончелото и контрабасот.<br /> {{Audio|Violin fingered.ogg|'''Звук на виолина'''}}
 
== Делови на виолината ==
Виолината се состои од два главни дела: гудало (лак) и виолина.<ref>[http://www.kreni.com/direktorijum/redirect/95348 Виолина ([[српски јазик|срп.]])]</ref>
 
[[Податотека:Violin Details.jpg|thumb|310px|left|Детали на виолината]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=62797 Виолина продадена за 3,5 милиони долари]
 
== Извори ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Музички инструменти]]
 
{{Link FA|simple}}
 
{{Link FA|hu}}
 
[[Категорија:Гудачки инструменти]]
 
[[Категорија:Жичани инструменти]]
 
[[Категорија:Жичени инструменти]]
[[Категорија:Жичени инструменти]]
 
{{Link FA|hu}}
{{Link FA|simple}}
 
[[af:Viool]]
941.847

уредувања