Разлика помеѓу преработките на „Вештерки“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека)
с (Бот: козметички промени)
Од средината на [[20 век]], голем број на луѓе почнуваат да се идентификуваат со терминот „вештерка“, посебно во традицијата [[Вика]]. [[Гералд Гарднер]] ''вештерството'' го опишува како [[религија]] со предхристијански корени, односно еден вид на [[неопаганизам]]).<ref>Margot Adler (1979) ''Drawing Down the Moon: Witches, Druids, Goddess-Worshippers, and Other Pagans in America Today''. Boston: Beacon Press. pp. 45-47, 84-5, 105.</ref>
 
== Во јужнословенска митологија ==
Вештерка е жена која со помош на магични, волшебни напитоци, масти или треви може да стекне натприродна зла моќ. Нивните дејанија кои секогаш биле обвиткани со вел на тајната по правило биле изведувани ноќе. Тие суштества на темнината особено се истакнувале по злата врз сопствените семејства и врз малите деца.
 
-Де море, ал де- беше си рекол сам со себе- што ќе се чинит ал сега, кај ќе се бега од оваа вештица ѓаолцка!”
 
== Зло битие ==
Постоеле верувања дека вештерка станува жена која била зачната во зол час, или од луѓето кои не ги почитувале постите и полно општеле, поретко се верувало дека женското дете што е радено во плацента станува вештерка, а најчесто било сметано дека се работи за зли жени кои по сопствениот избор или под убедување на некоја друга вештерка самостојно одбираат да се бават со злото и магијата. За магиската крема, напиток или трева со која тие стануваат вештерки постојат многу преданија, дури и Његош во Горскиот венец низ монолиг на вештерката кажува за таа такна: “Ние имаме една трева/ во лонец ја вариме/ од лонец по ред се мачкаме/ и вештерки стануваме.” Според некои преданија од Херцеговина за волшебна крема вештерките користеле човечко сало, детска крв и магиски треви. Подготвената крема ја криле мошне вешто со магија во огништето така што таа била недостапна, секоја ноќ откога ќе заспиеле домашните таа со волшебни зборови ја ваделе и сета се премачкувала со неа.
 
Во некои краишта се сметало дека очите на вештерката имале моќ да убиваат како стрели, особено се верувало дека тие со погледот стрелаат врз луѓето на коњ (Срем, Херцеговина), старите верувале дека вештерките вршеле помор на добитокот, дека се валкаале по житото мрсејќи го, се сметало дека носат градоносни облаци и силни ветрови за да им додеваат на луѓето.
 
== Заштита од вештерките ==
Од вештерките народот се заштитувал на најразлични начини, мошне често на децата не им се изговарани вистинските имиња, ги крстеле по имињата на ѕверовите или имињата кои симболизираат милост, вера и љубов. Се сметало дека вештерките најмногу напаѓаат на деновите на рамноденица, на први март, на поклади, па на тие денови посебно се водела сметка сите домашни да се премачкаат со лук чиј мирис вештерките не можеле да го поднесат, некаде под главата на домашните се ставал нож со црни корици, некаде се внесувал глогов колец во домот, а неретко некој од домашните останувал буден цела ноќ.
 
 
 
== Користена литература ==
* Гордана Стојковска, „Речник на јужнословенска митологија“, 2004, Издавачки центар Три, Скопје ISBN: 9989-918-97-X.
 
== Види исто така ==
 
* [[Баба рога]]
* [[Волшебници]]
* [[Валпургијска ноќ]]
* [[Лов на вештерки]]
 
== Забелешки ==
{{Паганизам}}
 
 
<!-- interwiki -->
{{Словенска митологија}}
 
[[Категорија:Окултизам]]
[[Категорија:Вештерки]]
[[Категорија:Религија]]
[[Категорија:Словени]]
[[Категорија:Митологија]]
 
{{Link FA|uk}}
 
<!-- interwiki -->
[[az:İfritə]]
[[bn:ডাইনীবিদ্যা]]
[[de:Hexe]]
[[en:Witchcraft]]
[[et:Nõidus]]
[[es:Brujería]]
[[et:Nõidus]]
[[fi:Noituus]]
[[fr:Sorcière]]
[[gd:Buidseachd]]
[[he:מכשפה]]
[[hr:Vještice (mitologija)]]
[[it:Stregoneria]]
[[heja:מכשפה魔女]]
[[lt:raganaRagana]]
[[ml:മന്ത്രവാദം]]
[[nl:Heks (persoon)]]
[[ja:魔女]]
[[nn:Trolldom]]
[[no:Trolldom]]
[[ru:Ведьма]]
[[sr:Вештица]]
[[fi:Noituus]]
[[sv:Häxa]]
[[th:มด (บุคคล)]]
[[yi:כישוף]]
[[zh:女巫]]
 
{{Словенска митологија}}
 
[[Категорија:Религија]]
[[Категорија:Словени]]
[[Категорија:Митологија]]
941.847

уредувања