Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ga:Westminster)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{otheruses}}
[[СликаПодатотека:westminster-lokacija.png|thumb|right|250px|Местоположбата на Вестминстер во рамките на [[Голем Лондон]]]]
[[Податотека:Houses_of_parliament_dusk.jpg|thumb|right|250px|Британскиот парламент]]
[[Податотека:1593 Norden's map of Westminster surveyed and publ 1593 (1).jpg||right|thumb|250px|Вестминстер во 1593 год.]]
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[Лондон Сити]] и 0.8 km југозападно од [[Черингски крст|Черингскиот крст]].
 
== Историја ==
Историски името на местото се користело за околината на [[Вестминстерска опатија|Вестминстерската опатија]] – Западниот Минстер (манастирска црква), по која овој регион го добил името – која е седиште на властите на [[Англија]] веќе илјада години. Името се користи и за поголемиот [[Град Вестминстер]] во кој од [[1965]] спаѓаат и некогашните околии [[Св. Мерилебон]] и [[Падингтон]].
 
Историската срцевина на Вестминстер е некогашниот остров [[Торни (остров)|Торни]] на кој е изградена опатијата. Таа станала традиционалното место за крунисување на [[Листа на англиски монарси|кралевите на Англија]]. Соседната [[Вестминстерска палата]] станала главната кралска резиденција по [[Норманско освојување на Англија|норманските освојувања на Англија]] во [[1066]], а потоа била и дом на [[Англиски парламент|Парламентот]] и [[Судови на Англија|судовите]] во развој. Иако монархот има силно присуство во Град Лондон во облик на [[Лондонска Кула|Лондонската Кула]], тој впрочем не живеел таму (заради нечистата и нездрава околина). Така Лондон добил две засебни средишта – стопанско во Град Лондон и политичко/културно во Вестминстер, каде бил кралскиот двор. Оваа поделба е мошне очигледна и денес.
 
Подоцна монархијата се преселила во дворци по другите делови на градот, а судовите [[Кралски Судови|Кралските Судови]], близу границата со Град Лондон. Овој реон и денес е административен центар, со Парламентот во Вестминстерската палата, а реиси сите други владини институции во и околу [[Вајтхол]]. Така, зборот „Вестминстер“ се користи како кратенка за Парламентот и политичката заедница на [[Обединетото Кралство]]. Како резултат на тоа, зборот се користи и за таканаречениот [[Вестминстерски модел]] на парламентарно демократско управување кој се развбил тука. Овој модел е прифатен од разни земји, особено оние од [[Комонвелт]]от и други земји во состав на некогашната [[Британска империја]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gardenvisit.com/travel/london/3_westminster.htm Прошетки низ Вестминстер - водич од книга] {{en}}
 
 
941.847

уредувања