Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додаден 11 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Pratatkovina.PNG|thumb|лево|250px|Прататковината на Словените.]]
 
'''Венеди''', или '''Венети''' се едно од трите словенски племенски групи образувани во IV век, во словенската прататковина која се наоѓала источно и северно од [[Карпати]]те, до реките [[Висла]] и [[Дњепар]].
 
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Словените]]
 
[[da:Vender]]
[[de:Wenden]]
[[et:Vendid]]
[[eo:Wendoj]]
[[en:Wends]]
[[eo:Wendoj]]
[[es:Wendos]]
[[et:Vendid]]
[[fi:Vendit]]
[[fr:Wendes]]
[[he:ונדים]]
[[it:Venedi]]
[[lt:Venedai]]
[[ja:ヴェンド人]]
[[lt:Venedai]]
[[no:Vendere]]
[[pl:Wendowie]]
[[ru:Венды]]
[[sl:Baltski Veneti]]
[[fi:Vendit]]
[[sv:Vender]]
[[uk:Венеди]]
941.847

уредувања