Разлика помеѓу преработките на „Варизам“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Варизам''' е правец во [[литературата]], [[ликовната уметност]] и [[музиката]] во [[19.век]] многу близок до [[натурализмот]]; настојува да го прикаже животот во сите негови манифестации, макар колку и да се грди; основач и водач му е италијанскиот романсиер [[Џовани Верга]].
{{Лит-никулец}}
 
[[Категорија:Литература]]
941.847

уредувања