Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: oc:Babilònia (ciutat) Брише: lv:Babilonija)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Babylon ausgrabungen.jpg|мини|десно|300п|Остатоци од Вавилон]]
 
'''Вавилон''' (на вавилонски Babili, евр. Babel בבל) – е престолнината на [[Вавилонија]], еден еден од најважните антички градови, а се наоѓал блиску денешниот град [[Ал Хилаха]] во [[Ирак]]. Вавилон е грчката варијанта на акадското име Бабилу, е антички град во [[Месопотамија]] (модерен [[Ал Хилах]], [[Ирак]]). Тоа бил "светиот град на [[Вавилонија]] од рано доба, и седиштето на Неовавилонската Царство од [[612]] п.н.е.. Градот се наоѓал до реката [[Еуфрат]], на околу 90 км јужно од [[Багдад]] во денешен [[Ирак]] (провинција Babil). Рушевините од тој град биле откриени во почетокот на [[20 век]] (од Robert Koldewey и други).
 
 
За прв пат името Вавилон се споменува во текот на 3000 година п.н.е.. Околу 2200 г. П.н.е. Вавилон бил известен и како храмско место. Во време на царувањето на големиот цар [[Хамурапи]] (1792-1750 г. пр. Хр.) градот добил голема улого во стариот [[Ориент]]. Тој завладеел со цела [[Месопотамија]] и е познат пред се по Кодекс Хамурапи, еден од првите владетели кои се придржувал на закони. (Видете: Вавилонско право). Од тоа време наваму продолжил да биде главен град на Вавилонија, иако за време на 440-годишната доминација од Каситите (1595-1185), градот бил преименуван во Карандиунаш.
Ги изградил Набукодоносор за својата жена, ќерка на Сијаксарс, крал на Медеса. Најраниот запис на Вавилон е обележан со дата и табла, за време на владеењето на Саргон од Акад. Околу 20 век п.н.е. бил окупиран од Аморитите (номадско Семитско племе), преплавувајќи ја Месопотамија од запад.
Првата Вавилонска династија била основана од Субу-абум, но градот-држава немал многу овластувања на околната територија, сè додека не станал главен град на Хамурабиевата империја.
Во текот на 1595 година п.н.е. Вавилон паднал под власта на Хетите, а малку подоцна пак и под Каситите. Каситите градот-држава Вавилон го направиле престолнина на Вавилонија. Многу е веројатно, градот да станал религиозен центар за регионот во текот на 12 век п.н.е. кога Мардук се издигнал во врховен Бог на месопотамскиот пантеон. По [[1158 година п.н.е]]. Вавилон бил управуван од разни династии кога потпаѓа под [[Асирија]].
Во времето на управувањето на царовите на Нововавилонското царство, кое било основано од [[Набопаласар]] (605-562 г. пр. Хр.), халдејската династија го достигнала својот расцвет, а подоцна оваа развивање го продолжил и неговиот син [[Навуходоносор II]].
[[СликаПодатотека:Babylon relief.jpg|мини|лево|200п|Детал од портата на Иштар во Вавилон]]
Во 331 година п.н.е. [[Дариј III]] бил поразен од страна на [[Александар Македонски]] во битката кај Гавгамела. Во октомври истата година, Александар со својата војска влегол во градот и бил дочекан како ослободител. Под негово раководство, градот повторно се развил и станал голем трговски центар. Но по смртта на [[Александар Македонски|Александар]] неговото царство било поделено помеѓу неговите генерали и бил подложен на многу војни, поради кое градот многу се запустил веќе во 275 година п.н.е.
Градот исто така е познат и по познатата Вавилонска кула. Градот бил откриен помеѓу 1899 и 1917 година од страна на германскиот археолог Роберт Колдевеј. Според античкиот историчар [[Херодот]], Вавилон бил “еден огромен град, раскошно изграден како ниту еден друг град во светот“. Градот би требалода има 86 километри должина изграден на три или четири катови.
Вавилон бил изграден од двете страни на [[река]] [[Еуфрат]]. Градот бил опкружен од двојна градба.
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://bg-science.info/view_his.php?id=4 Опишување на градот] од [[Херодот]]
 
 
 
[[Категорија:Вавилон|*]]
941.847

уредувања