Буада (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ms:Buada)
с (Бот: козметички промени)
'''Буада''' е округ во [[Науру]] и е дел од изборната единица [[Изборна единица Буада|Буада]].
 
== Географија ==
 
Буада е единствениот округ во Науру кој нема излез на море. Тој се наоѓа во југозападниот дел од островот, околу лагуната Буада. Овој округ има површина од 2.6 km².
 
== Население ==
 
Буада има вкупно население од 980 жители.
 
{{coord|0|32|S|166|55|E|display=title}}
{{Окрузи во Науру}}
 
[[CategoryКатегорија:Окрузи во Науру]]
 
 
{{Окрузи во Науру}}
 
[[de:Buada]]
941.847

уредувања