Битка кај Клермона: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Битката кај Клермона''' започнала на [[1 февруари]] [[1702]] година. Оваа битка е дел од серијата [[Војна за шпанското наследство|војни за шпанското наследство]]. Конфликтот започнал помеѓу [[Австрија]] и [[Франција]]. По само пет месеци откако издвојувал победа, Еуген Савоски одлучил да возврати на нападот на Франција. Австриската војска била статиционирана на запад, кај Клермона по текот на реката По. Егуен конфликтот го започнал во ноќта на [[1 февруари]], и го изненадил својот непријател Вилроа.
 
Австријците успеале да го заземат градот заробувајќи голем број од командантите на француската армија. Французите имале околу 1000 жртви. На француската војска и пристигнала помош од страна на Ирската бригада, која ја принудило на Австрија да се повлече.
 
 
[[Категорија:Битки во војната за шпанското наследство|Клермона]]
941.847

уредувања