Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Биопсијата''' е медицинска постапка каде што се зема примерок или [[клетка|клетки]] од телото за испитување на примерокот под [[микроскоп]]. Биопсија е значителна по тоа што дозволува точно да се определи причината за болеста, како на пр., вид на [[рак]]. Специјалистите користат разновидни методи за земање на примерок. Кој метод ќе се примени зависи од следниве:
* каде се наоѓа израслината или промената
* големината на израслината или промената
* здравствената состојба на [[пациент]]от
* семејната здравствена историја на пациентот
Двата најчесто користени методи на биопсија се '''постапка со мала игла''' или '''биопсија со земање примерок'''.
 
При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа [[игла]] е потенка од онаа која обично се користи за вадење [[крв]].
 
При биопсија со земање примерок, [[радиолог]]от користи поголема игла за да земи [[ткиво]] од местото кое се испитув[[Категорија:хирургија]]а. Оваа биопсија секогаш се изведува со [[локална анестезија]]. Обично се земаат повеќе примероци од ткивото од едно место. Некогаш се земаат примероци од различни страни. Зависно од процедурата, иглата може да се наведува со [[ултразвук]] или [[рентгенски зраци]] т.е., [[мамограм]].
а. Оваа биопсија секогаш се изведува со [[локална анестезија]]. Обично се земаат повеќе примероци од ткивото од едно место. Некогаш се земаат примероци од различни страни. Зависно од процедурата, иглата може да се наведува со [[ултразвук]] или [[рентгенски зраци]] т.е., [[мамограм]].
 
Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во [[лабораторија]] каде ќе бидат испитувани.
== Извор ==
 
* http://www.rwh.org.au/wellwomens/factSheets/BreastCare/biopsies_Macedonian.pdf Департмент на човекови сервиси, Памфлет - ''Тест со биопсија во клиника за дојки'', Викторија, Австралија, ноември 2003.
{{био-никулец}}
 
[[Категорија:Хирургија]]
 
[[ar:خزعة]]
941.847

уредувања