Разлика помеѓу преработките на „Двојна ѕвезда“

Додадени 13 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
с (Бот: козметички промени)
[[Џон Мичел]] бил првиот кој забележал дека двојните ѕвезди може да бидат физички во контакт една со друга, во 1767 година.<ref>pp. 10–11, ''Observing and Measuring Double Stars'', Bob Argyle, ed., London: Springer, 2004, ISBN 1-85233-558-0.</ref><ref>pp. 249–250, [http://www.jstor.org/stable/105952 An Inquiry into the Probable Parallax, and Magnitude of the Fixed Stars, from the Quantity of Light Which They Afford us, and the Particular Circumstances of Their Situation], John Michell,''Philosophical Transactions (1683-1775)'' '''57''' (1767), pp. 234–264.</ref> [[Вилијам Хершел]] започнал да ги набљудува двојните ѕвезди во 1779 година и скоро потоа издал каталог со околу 700 двојни ѕвезди.<ref name=Heintz4>{{цитирана книга | last=Heintz | first=W. D. | year=1978 | page=4 | title=Double Stars | publisher=D. Reidel Publishing Company | location = Dordrecht | isbn=9027708851 }}</ref> До 1803 година, ги набљудувал промените на релативните позиции на бројни двојни ѕвезди во текот на 25 години, и заклучил дека мора да се бинарни системи;<ref>[http://www.jstor.org/stable/107080 Account of the Changes That Have Happened, during the Last Twenty-Five Years, in the Relative Situation of Double-Stars; With an Investigation of the Cause to Which They Are Owing], William Herschel, ''Philosophical Transactions of the Royal Society of London'' '''93''' (1803), pp. 339–382.</ref> но првата [[орбита]] на бинарна ѕвезда е пресметана дури во 1827 година, кога [[Феликс Савари]] ја пресметал орбитата на [[Xi Ursae Majoris]].<ref>p. 291, French astronomers, visual double stars and the double stars working group of the Société Astronomique de France, E. Soulié, ''The Third Pacific Rim Conference on Recent Development of Binary Star Research'', proceedings of a conference sponsored by Chiang Mai University, Thai Astronomical Society and the University of Nebraska-Lincoln held in Chiang Mai, Thailand, 26 октомври-1 ноември 1995, ''ASP Conference Series'' '''130''' (1997), ed. Kam-Ching Leung, pp. 291–294, {{bibcode|1997ASPC..130..291S}}.</ref> Од тогаш, многу повеќе двојни ѕвезди е каталогизирани и измерени. Каталогот за двојни ѕвезди Вашингтон (Washington Double Star Catalog), кој претставува база на податоци на визуелните [[двојна ѕвезда|двојни ѕвезди]], изработен од опсерваторијата Навал во САД (United States Naval Observatory), содржи преку 100.000 парови на [[двојна ѕвезда|двојни ѕвезди]],<ref>"Introduction and Growth of the WDS", [http://ad.usno.navy.mil/wds/wdstext.html#intro The Washington Double Star Catalog], Brian D. Mason, Gary L. Wycoff, and William I. Hartkopf, Astrometry Department, [[United States Naval Observatory]], accessed on line 20 август, 2008.</ref> вклучувајќи ги и оптичките и бинарните ѕвезди. Орбитите се знаат само за неколку илјади од овие двојни ѕвезди,<ref>[http://ad.usno.navy.mil/wds/orb6.html Sixth Catalog of Orbits of Visual Binary Stars], William I. Hartkopf and Brian D. Mason, United States Naval Observatory, accessed on line 20 август, 2008.</ref> а за повеќето не се знае ни тоа дали се вистински бинарни или се оптички двојни ѕвезди.<ref>[http://ad.usno.navy.mil/wds/ The Washington Double Star Catalog], Brian D. Mason, Gary L. Wycoff, and William I. Hartkopf, United States Naval Observatory. Accessed on line 20 декември, 2008.</ref> Ова може да се одреди со набљудување на движењето на паровите. Ако движењето е дел од [[орбита]], или ако ѕвездите имаат слични [[радијална брзина|радијални брзини]], а разликата во нивните [[сопствено движење|движења]] е мала во споредба со нивното заедничко движење, парот најверојатно е физички.<ref name=Heintz1718>{{цитирана книга | last=Heintz | first=W. D. | year=1978 | page=17–18 | title=Double Stars | publisher=D. Reidel Publishing Company | location = Dordrecht | isbn=9027708851 }}</ref> Сè уште нема доволно податоци за да се докаже или да се побие гравитациската поврзаност на повеќето од двојните ѕвезди.
 
== Класификација ==
=== Според методот на набљудување ===
Бинарните ѕвезди се класифицираат во четири типа според начинот на кој се пронајдени: визуелни, со набљудување; [[спектроскопија|спектроскопски]], со периодични промени во спектралните линии; [[фотометрички]], со промена на сјајноста предизвикана од еклипса; или [[астрометрија|астрометрички]], со мерење на отстапувањето во позицијата на ѕвездата предизвикано од незабележан придружник.<ref name=Heintz12 /><ref>{{цитирана веб страница | url = http://astrosun2.astro.cornell.edu/academics/courses/astro201/binstar.htm | title = Binary Stars | publisher = Cornell Astronomy}}</ref> Било која бинарна ѕвезда може да припаѓа на неколку од овие класификации. На пример, неколку спектроскопски бинарни ѕвезди се исто така и еклиптички бинарни.
 
==== Визуелни бинарни ѕвезди ====
''Визуелна бинарна ѕвезда'' е бинарна ѕвезда кај која аголното раздвојување меѓу двете компоненти е доволно големо за да дозволи претпоставка дека се работи за [[двојна ѕвезда]] гледано преку [[телескоп]]. Моѓноста на самиот телескоп е важен фактор при откривањето на визуелните бинарни ѕвезди, па според тоа колку е телескопот поголем и помоќен, ќе се забележат поголем број на визуелни бинарни ѕвезди. Сјајноста на двете ѕвезди е исто така важен фактор, бидејќи кај посјајна ѕвезда е потешко да се види нејзин придружник поради отсјајот.
 
Посјајната ѕвезда од визуелниот бинарен систем се нарекува ''примарна'' ѕвезда, а другата се смета за ''секундарна''. Во некои печатени изданија (посебно во постарите), секундарната ѕвезда се нарекува ''придружничка''. Ако ѕвездите се со иста сјајност, тогаш обично се прифаќа ознаката која им ја дал оној што ги открил.<ref name=aitken41>''The Binary Stars'', [[Robert Grant Aitken]], New York: Dover, 1964, p. 41.</ref>
 
==== Спектроскопски бинарни ѕвезди ====
Понекогаш, единствениот доказ за бинарна ѕвезда е таканаречениот [[доплер ефект]] на нивната емитирана светлина.
 
 
{{Commons cat|Binary stars}}
* '''[http://ad.usno.navy.mil/wds/dsl.html The Double Star Library]''', at the U.S. Naval Observatory
* '''[http://www.ianridpath.com/binaries.htm ianridpath.com: List of the best visual binaries]''', for amateurs, with orbital elements
* [http://hubblesite.org/newscenter/newsdesk/archive/releases/category/star/multiple%20star%20systems/ Pictures of binaries at Hubblesite.org]
* [http://chandra.harvard.edu/xray_sources/binary_stars.html Chandra X-ray Observatory]
* [http://dmoz.org/Science/Astronomy/Stars/Binary_Stars/ Binary Stars at Open Directory]
* [http://wonka.physics.ncsu.edu/Astro/Research/Algol/ An extensive simulation for the Algol system by North Carolina State University]
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/VisualDoubleStars/ Selected visual double stars and their relative position as a function of time]
 
 
 
 
[[Категорија:Ѕвезди]]
 
{{Link FA|ca}}
 
[[ar:نجم ثنائي]]
[[bg:Двойна звезда]]
[[es:Estrella binaria]]
[[fa:ستاره دوتایی]]
[[fi:Kaksoistähti]]
[[fr:Étoile binaire]]
[[ga:Déréalta]]
[[kohe:쌍성כוכב כפול]]
[[iohu:Duopla steloKettőscsillag]]
[[id:Bintang ganda]]
[[io:Duopla stelo]]
[[is:Tvístirni]]
[[it:Stella binaria]]
[[heja:כוכב כפול連星]]
[[ko:쌍성]]
[[lv:Fizikālā dubultzvaigzne]]
[[lb:Duebelstär]]
[[lt:Dvinarė žvaigždė]]
[[lv:Fizikālā dubultzvaigzne]]
[[hu:Kettőscsillag]]
[[nl:Dubbelster]]
[[ja:連星]]
[[no:Dobbeltstjerne]]
[[nov:Duopli stele]]
[[sl:Dvojna zvezda]]
[[sr:Dvojne i višestruke zvezde]]
[[fi:Kaksoistähti]]
[[sv:Dubbelstjärna]]
[[th:ระบบดาวคู่]]
[[vi:Sao đôi]]
[[tr:Çift yıldız]]
[[uk:Подвійна зоря]]
[[vi:Sao đôi]]
[[zh:聯星]]
941.847

уредувања