Бастион: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: th:มุขป้อม)
с (Бот: козметички промени)
{{otheruses}}
[[Податотека:Markovi kuli-vodno.jpg|thumb|right|250px|Триаголен бастион (најлево) на тврдината [[Маркови Кули (Водно)|Маркови Кули]], [[Водно]], [[Скопје]]]]
[[СликаПодатотека:Neuitalienische Manier.png|thumb|right|250px|Бастион од втората половина на XVI век во италијански манир, конструиран за борба со топови]]
'''Бастион''' е градба издадена нанадвор од главното обѕидие на едно [[утврдување]], сместено на аголот на два прави [[ѕид]]а. По облик е остра, приспособена за активна одбрана на [[тврдина]]та. Бастионот им дава можност на бранителите да покриваат соседни бастиони и [[ѕидина|ѕидини]] со [[одбрамбен оган]].
 
{{seealso|Бастионска тврдина}}
 
== Типови ==
Низ историјата се користени разни типови на бастиони:
 
* '''Исполнет бастион''' - сосема пополнет бастион со основата на иста висина со [[бедем]]от, без празен простор кон средиштето.
* '''Шуплив бастион''' - има бедем или [[парапет]] само околу крилата и предницата, така што кон средиштето е оставен празен простор.
* '''Рамен бастион''' - изграден во средина на ѕид или затворен двор, кога дворот е премногу голем за да се брани од бастионите на краевите.
* '''Засечен''' - има навнатрешен агол на шпицот. Се користеле кога без него, аголот би бил премногу остар.
* '''Составен бастион''' - кога двете страни на внатрешниот полигон се прилично нееднакви, па при тоа и вдлабнатините се нееднакви.
* '''Правилен бастион''' - со пропорционални предници, крила и вдлабнатини.
* '''Деформиран''' или '''неправилен бастион''' - бастион кој нема еден од полувдлабнатините, со тоа што едната страна на внатрешниот полигон е прекратка.
* '''Полубастион''' - има само една предница и крило. За утврдување на аголот на некое место кој е преостар, шпицот се сече, и на него се доставаат полубастиони, кои прават засечени агли.
* '''Двоен бастион''' - каде врз рамниот дел на еден бастион има изградено друг повисоко, оставајќи 4 или 6 метри помеѓу парапетот на долниот и основата на горниот бастион.
 
== Наводи ==
{{1728}}
 
941.847

уредувања