Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: fr:Bansko)
с (Бот: козметички промени)
'''Банско''' ({{lang-bg|Банско}}) е [[град]] [[Благоевградска област]] ([[Пиринска Македонија]]) со 9190 жители, близу до [[Разлог]]. Банско е родното место на [[Никола Вапцаров]]. Бугарските историчари тврдат дека [[Паисиj Хилендарски|Св. Паисиj Хилендарски]] исто така е родум од тука.[http://www.ndt1.com/calendar_event.php?eid=20050311094546706][http://demokraciadnes.bg/print/article.php?aid=1940&ed=26]. Градот е сместен на источните падини на планината [[Пирин]] и во неговата непосредна близина се наоѓа и светски познатиот ски-центар кој го носи истото име. Во периодот на [[1896]] година [[Гоце Делчев]] учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.
 
== Туризам ==
Банско e светски рекреативен скијачки центар во [[Пирин]], ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 56 км) и многу ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Градот е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристическиот дел на градовите во [[Бугариjа]] и има повеке от 4000 места за туристите.
 
== Надворешни врски ==
* [http://bansko24.com Информационен портал на град Банско]
* [http://bansko.net Банско] Портал на града
 
[[Категорија:Населени места во Општина Банско]]
[[Категорија:Банско ]]
[[Категорија:Зимски туристички центар]]
[[Категорија:Градови во Пиринска Македонија]]
941.847

уредувања