Разлика помеѓу преработките на „База на податоци“

с
Бот: козметички промени
(Креирана страница со: '''База на податоци''' е збир од меѓусебно поврзани податоци, меморирани заедн...)
 
с (Бот: козметички промени)
'''База на податоци''' е збир од меѓусебно поврзани [[Податок|податоци]], меморирани заедно со контролирана редунданција, независно од програмите кои се користат, со контролиран или општ пристап до податоците за додавање или модифицирање.<ref>Структури на податоци, организација на датотеки и бази на податоци. проф. д-р. Данчо Давчев. II издание, 1999. (стр. 93)</ref>
== Референци ==
<references/>
 
 
[[Категорија:Бази на податоци]]
941.847

уредувања