Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
 
Своите акции ги почнувале на пролет, а на есен се засолнувале кај своите [[јатаци]]. Ајдутите најчесто организирале заседи и напаѓале ненадејно. Тие ги напаѓале и ограбувале турските феудални имоти, ги кршеле алатките, ги палеле амбарите. Против ајдутство биле организирани потери, а фатените ајдути и [[јатаци]] биле јавно казнувани. Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
 
[[Категорија:Воени организации]]
941.847

уредувања