Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ахајското кнежество''' била една од ''латинските држави'' кои биле создадени на просториите на поранешна [[Византија]] по [[Опсада на Цариград (1204)|преземањето на Цариград]] од страна на крстоносците во [[1204]] година.
[[СликаПодатотека:Armoiries Achaïe.svg|мини|50|десно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала се до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].
 
 
{{Крстоносни војни-никулец}}
{{Крстоносни држави}}
 
 
[[Категорија:Крстоносни држави]]
[[Категорија:Византија]]
 
 
{{Крстоносни држави}}
 
[[bg:Ахейско княжество]]
941.847

уредувања