Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Атанас Вангелов''' (роден на [[6 февруари]] [[1946]]) е македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.
 
== Творештво ==
* Земјата на цветот (поезија, 1966),
* Препев на планината (поезија, 1970),
* Мистер Порфирие (телевизиска драма, 1971),
* Живеалиште (поезија, 1974),
* Глетки и пивиденија (поезија, 1977),
* Песме / Песни (1978),
* Артизмот и современата македонска поезија (студија, 1978),
* Преданија (поезија, 1978),
* Литературни студии (1983),
* Строго доверливо (поезија, 1985),
* Решето (критики, 1985),
* Неодредени лични заменки (драма, 1986),
* Семантички фигури во македонската народна лирика (студија, 1987),
* Траги (поезија, 1991),
* Преписите на Божин Павловски (студија, 1992),
* Микрочитања (критики, 1993),
* На безгласје глас (поема, 1994),
* Гласови и траги (поезија избор, 1995),
* Исказот и стварноста (критики),
* Водопад (поезија, 1998),
* Морфологија на бо(љ)шевизмот(студија, 1998),
* Pro et contra македонизми (критики, 1998).
 
Добитник на наградите: „Млад борец“, „Браќа Миладиновци“, „Божидар Настев“, „Димитар Митрев“, „Златно перо“, „Григор Прличев“.
941.847

уредувања