Разлика помеѓу преработките на „Архангел Урил“

Додадени 14 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: bg:Уриил)
с (Бот: козметички промени)
Во современата и само маргинално христијанска [[ангелологија]], за Урил се вели дека е [[серафим]], [[херувим]], намесник на сонцето, светлина Божја, ангел на Божественото присутност, претседавач над Тартар (пеколот), архангел на спасението, и во подоцнежни писанија, поистоветуван со [[Фануил (архангел)|Фануил]] „лик Божји“. Често е прикажан како носи книга или папирусна ролна која ја претставува мудроста. Урил е и покровител на уметноста.
 
[[СликаПодатотека:uril.jpg|thumb|left|250px|Архангел Урил на мозаик, Италија]]
На Римскиот собор во 745, [[Папа Захариј|папата Св. Захариј]], намеравал да го разјасни црковното учење на тема ангели и да ја спречи тенденцијата кон богослужение на ангели, ја осудил опсесијата со ангелски интервенции и ангелопоклонството, но ја потврдил и одобрил практиката на почитување на ангели. Овој синод исфрлил многу имиња на ангели од листата на оние кои можат да се почитуваат во Римската црква, меѓу кои и Урил. Така останало дозволено само почитување на архангелите споменати во признаениот католички канон: Михаил, Гаврил и Рафаил.
 
Во првата половина на [[XI век]], следбениците на т.н. дуалистичкиот ерес [[Богомилство]] правеле ритуали за повикување на Урил.
{{reflist}}
 
== Видете исто така ==
{{portalpar|Светци|Gloriole.svg}}
* [[Ангел]]
* [[Архангел]]
* [[Седум архангели]]
 
 
941.847

уредувања