Разлика помеѓу преработките на „Артилерија“

Додаден 11 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: tl:Pampaigkas)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Portal|Војна}}
[[СликаПодатотека:Hirlimann-Le-char-au-garage.jpeg|thumb|300px|Француска артилерија во [[Сараево]]]]
[[Категорија:оружје]]'''Артилерија''' е род од војската чие основно вооружување се топовите. Сите воени орудија што му нанесуваат удари на непријателот од голема далечина всушност претставуваат артилерија. Ракети за против-воздушна одбрана исто така спаѓаат под категорија на артилеријата.
 
 
{{Војна}}
 
[[Категорија:Оружје]]
 
{{Link FA|hu}}
941.847

уредувања