Апиологија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: tl:Apiolohiya)
с (Бот: козметички промени)
'''Апиологија''' е науката кога се занимава со изучување на [[пчела|пчелите]], и е гранка на [[ентомологија]]та. Пчелите често се изираат како група за изучување, со цел на барање на одговори на прашања за еволуцијата на општествените системи. Членовите на оваа група прикажуваат животни истории од сосема осамени, до мошне [[евсоцијалност|евсоцијални]].
== Видете исто така ==
* [[Пчела]]
* [[Медоносна пчела]]
* [[Пчеларство]]
* [[Ентомологија]]
 
 
941.847

уредувања