Аорта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: ro:Aortă)
с (Бот: козметички промени)
{{Ана-никулец}}
Аортата е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[СликаПодатотека:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
 
[[ar:أبهر (شريان)]]
941.847

уредувања