Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]].Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-Унгарија]] за превласт на [[Балкански Полуостровов]],германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија.Но,по неговото разрешување во [[1890]] година,германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија,па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.
 
== [[Обединето Кралство]] ==
 
Во последната декада на [[19 век]] [[Британија]] била во изолација. Во почетокот на XX век како најголеми противници на Обединетото Кралство биле Русија и Франција. Но во тоа време империјалистички цели изјавила [[Германија]] што започнало да го принудува Обединетото Кралство да ја промени својата [[надворешна политика]] и да се приближи кон Франција и Русија.
Трите најголеми причини биле:
 
# Франција и Британија се согласиле за нивното заедничко влијание во северна Африка во 1904 година.
# По поразот на Русија во [[Руско-јапонска војна|Руско-јапонската војна]] во [[1905]] година како сојузник на Франција,Русија се зближила и со Обединетото Кралство.
# Големите империјалистиички стремежи на Германија за создавање на силна и моќна држава,со моќна морнарица што претставувало закана за Британија.
 
Во [[1907]] година е склучена спогодба помеѓу Обединетото Кралство и Русија со цел да се контролира состојбата во [[Персија]], [[Авганистан]] и [[Тибет]], бидејќи Германија веќе имала империјалистички стремежи на овој дел од светот.
 
== [[Француска трета република|Француската трета република]] ==
 
Втората француска империја стапила во [[војна]] со [[Прусија]] и нејзините сојузници,а новоформираната Француска република била срамно поразена во [[Француско-пруска војна|Француско-пруската војна]], а по војната со [[Примирјето во Франкфурт|примикрјето во Франфурт]] [[Франција]] била должна да и ги отстапи на Германија индустриските предели [[Елзас]] и [[Лорен]] коишто биле додадени во новосоздадената германска држава. Кај [[Франција]] се јавило ривалство спрема [[Гермканија]] и таа имала желба да ги врати своите територии назад.
 
== [[Руска империја|Руската империја]] ==
[[Податотека:Triple Entente.jpg|thumb|200px|Руски [[постер]] од [[1914]].Горниот запис ''СОГЛАСIЕ'' значи согласност.Несигурната [[Британија]](десно) и [[Маријана]](лево) којашто е свртена кон мајка Русија којашто ги предводи во претстојната војна]]
Кон крајот на XIX век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни,но и економски најзаостаната.
 
Ривалството помеѓу Русија и Австро-Унгарија кулминирало во [[1908]] година кога Австро-Унгарија извршила [[анексија]] на [[Босна и Хергеговина]]. Тогаш Русија дури започнала и финансиски и воено да ги помага [[Србија]] и [[Црна Гора]].
 
 
[[Категорија:Воени сојузи пред Првата светска војна]]
[[Категорија:Причини за Првата светска војна]]
 
[[bg:Антанта]]
[[bs:Antanta]]
[[bg:Антанта]]
[[ca:Triple Entente]]
[[cs:Trojdohoda]]
[[fr:Triple-Entente]]
[[gl:Triple Entente]]
[[he:מדינות ההסכמה]]
[[hr:Antanta]]
[[it:Triplice intesa]]
[[he:מדינות ההסכמה]]
[[ja:三国協商]]
[[nl:Triple Entente]]
[[no:Trippelententen]]
[[pt:Tríplice Entente]]
[[pl:Ententa]]
[[pt:Tríplice Entente]]
[[ru:Антанта]]
[[sk:Dohoda (prvá svetová vojna)]]
941.847

уредувања