Разлика помеѓу преработките на „Англиска реформација“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: zh:英格兰宗教改革)
с (Бот: козметички промени)
[[FileПодатотека:Hans Holbein d. J. 049.jpg|thumb|десно|150px|Кралот [[Хенри VIII]]]]
'''Англиската Реформација''' се однесува за серија од настани во [[16 век]] во [[Англија]], со која [[Црква на Англија|црквата на Англија]] се оделила од авторитетот на [[папа|папата]] и [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]].
 
 
== Позадина ==
[[FileПодатотека:Cromwell,Thomas(1EEssex)01.jpg|thumb|[[Томас Кромвел]] (1485–1540), прв министер на кралот од 1532–1540.]]
 
Кралот [[Хенри VIII]] на англискиот трон застанал во [[1509]] година на возраст од 17 години. Тој направил династички брак со [[Катерина Арагонска]], вдовицата на својот брат Артур, во [[јуни]] [[1509]] година, непосредно пред крунисувањето. За разлика од неговиот татко, кој бил по карактер потаен и конзервативен, младиот Хенри имал својство да биде олицетворение на рицарство и друштвеноста, донесувајќи во дворот тинејџери за различни претстави. Тој бил голем католик, обслужувал до пет маси на ден (освен за време на ловската сезона, во која многу уживал). Во голем број на случаи, и самиот тој дозволувал да биде под влијание на неговите советници. <ref>Susan Brigden, ''New Worlds, Lost Worlds'' (Allen Lane 2000) p.&nbsp;109f. He "believed he that he could keep his own secrets... but he was often deceived and he deceived himself." (p.&nbsp;103)</ref> Меѓу неговите современици и млади канцелари, најблизок соработник му бил кардиналот [[Томас Волси]]. Под негов умислен притисок, кралот се одржувал до католизмот и ги почитувал папските задолженија кон него. Во [[1521]] година тој застанал во одбрана на Католичката црква од [[Мартин Лутер]] на обвинувањата за [[ерес]] во една книга. Со помош на [[Томас Мор]], на него му била доделена титулата ''"Бранител на верата"'' од [[Папа Лав X]] (Следните англиски и британски монарси ја имале задржано оваа титула, дури и кога Англиканска црква се отцепила од католицизмот.) [[Томас Волси]] остро ги осудувал оние кои биле под влијание на лутеранските идеи<ref> Brigden, p.&nbsp;111</ref>, помеѓу кои се наоѓала и атрактивната, харизматична [[Ана Боленска]].
 
== Парламентарни промени и легализација ==
[[FileПодатотека:Hans Holbein d. J. 065.jpg|thumb|left|[[Томас Мор]]]]
 
Во [[1529]] година, кралот го повикал Парламентот да се справи со поништувањето на бракот. Овој парламент подоцна го добил името [[Реформиран парламент на Англија]]. Во секој случај, во земјата биле активни повеќе фракции. Некои сметале дека е преголема кралската надмоќ над црквата. Некои сакале реформи само во судските институции<ref>Haigh, p.&nbsp;73</ref>, а како најсилни биле лутеранските наследници кои биле во голем план непријателски расположени кон теологијата на Рим. [[Томас Мор]], кој станал наследник на Волси, сакал да воведе реформи главно против [[ерес|ересот]]<ref>Brigden, p.&nbsp;116</ref>.
Домашната опозицијата кон Хенриевата црковна политика била бргу осудена. Значителен број на прогонетите монаси биле мачени и погубени. Највидните опозиционери биле [[Џон Фишер]], бискупот на Рочестер и [[Томас Мор]] бившиот лорд канцелар, кои одбиле да положат заклетва за лојалност, со што биле обвинети за велепредавство и како што налагал законот биле погубени во [[Тајбурн]] во [[1535]] година.
 
== По смртта на Хенри ==
 
Католицизмот бил повторно воспоставен под власта на [[Мери I]], но [[Елизабета I]] била протестантка, па според тоа се залагала за создавање на протестанска црква. Со таа цел во [[1559]] парламентот расправал за реформските акти и за создавањето на протестанската црква. Реформскиот акт предвидувал службата во црквата да се врши спротивно од римокатоличката, се исклучувало читањето на името на папата и се предвидувало свештениците да не ја носат црната одора на католичките свештеници. На протестанските свештеници им се дозволувало да стапуваат во брак, се забранувале слики во црквите и се признавала Елизабета како Врховен управник на [[Црква на Англија|Англиканската црква]]. Актот се соочувал со голем отпор во Горниот дом како и од католичките бискупи кои гласале против него. Па така во многу го измениле актот, додавајќи ја римокатоличката служба како легална во сите цркви и одбиле да ја признаат Елизабета за врховен управник на Англиканската црква.
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
* ''The History of the Reformation of the Church of England'' by [[Gilbert Burnet]] (Oxford University Press, 1829): [http://www.archive.org/details/historyreformat02burngoog Volume I],[http://www.archive.org/details/historyreformat07burngoog Volume I, Part II], [http://www.archive.org/details/historyreformat06burngoog Volume II], [http://www.archive.org/details/historyreformat00burngoog Volume II, Part II], [http://www.archive.org/details/historyreformat04burngoog Volume III] [http://www.archive.org/details/historyreformat05burngoog Volume III, Part II]
* ''Ecclesiastical Memorials, Relating Chiefly to Religion, and the Reformation of It, and the Emergencies of the Church of England, Under King Henry VIII, King Edward VI, and Queen Mary I'' by [[John Strype]] (Clarendon Press, 1822): [http://www.archive.org/details/ecclesiasticalm05strygoog, Vol. I, Pt. I], [http://www.archive.org/details/ecclesiasticalm02strygoog Vol. I, Pt. II], [http://www.archive.org/details/ecclesiasticalm03strygoog Vol. II, Pt. I], [http://www.archive.org/details/ecclesiasticalm01strygoog Vol. II, Pt. II], [http://www.archive.org/stream/ecclesiasticalm04strygoog Vol. III, Pt. I], [http://www.archive.org/details/ecclesiasticalm00strygoog Vol. III, Pt. II]
* ''Annals of the Reformation and Establishment of Religion, and Other Various Occurrences in the Church of England, During Queen Elizabeth's Happy Reign'' by [[John Strype]] (1824 ed.): [http://www.archive.org/details/annalsofreformat11stry Vol. I, Pt. I], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat0102stry Vol. I, Pt. II], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat0201stry Vol. II, Pt. I], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat0202stry Vol. II., Pt. II], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat0301stry Vol. III, Pt. I], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat0302stry Vol. III, Pt. II], [http://www.archive.org/details/annalsofreformat04stry Vol. IV]
 
 
== Видете исто ==
* [[Религија на Англија]]
* [[Историја на Англија]]
* [[Шкотска реформација]]
* [[Реформација во Швајцарија]]
* [[Римокатоличка црква во Англија и Велс]]
* [[Протестантска реформација]]
 
[[CategoryКатегорија:Англиканизам]]
[[CategoryКатегорија:Религија и политика]]
[[CategoryКатегорија:Англиска реформација| ]]
[[CategoryКатегорија:Историја на Римокатолицизмот во Англија]]
[[CategoryКатегорија:Историја на Англиканската црква]]
 
[[en:English Reformation]]
941.847

уредувања