Разлика помеѓу преработките на „Анатомија на човекот“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: an:Anatomía humana)
с (Бот: козметички промени)
== Органски системи ==
Органски системи кај човекот се:
* [[системот за движење]], составен од:скелетен систем, мускулен системс и истем на зглобови и врски
* [[системот за дишење]]
* [[системот за циркулација]]
* [[ендокриниот систем]]
* [[системот за излачување]]
* [[системот за осетливост]]
* [[нервниот систем]]
* [[системот за варење]]
* [[лимфен систем]]
== Делови на телото ==
Делови на телото кај човекот се:
* глава ([[Латински јазик|лат.]] caput) составена од: череп ([[Латински јазик|лат.]] cranium), лице ([[Латински јазик|лат.]] facies) и черепна празнина ([[Латински јазик|лат.]] cavum cranii)
* врат ([[Латински јазик|лат.]] collum)
* труп составен од граден кош ([[Латински јазик|лат.]] thorax), стомак ([[Латински јазик|лат.]] abdomen) и карлица ([[Латински јазик|лат.]] pelvis) со три празнини: градна ([[Латински јазик|лат.]] cavum thoracis), стомачна ([[Латински јазик|лат.]] cavum abdominis) и карлична празнина([[Латински јазик|лат.]] cavum pelvis)
* екстремитети кои можат да бидат: долни ([[Латински јазик|лат.]] membrum inferius) и горни ([[Латински јазик|лат.]] membrum superius)
 
== Референции ==
941.847

уредувања