Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Дидрахма ([[статер]]) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија]] од [[393 п.н.е|393]] (или 389) до [[369 п.н.е|369]] п.н.е.
941.847

уредувања