Амбасадор: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
== '''Амбасадор''' ==
 
 
Амбасадори се министри од највисок ранг со [[ополномоштена]] власт да ги претставуваат нивните шефови на државите. Во модерната употреба, повеќето Амбасадори во странските назначувања како [[Амбасадори]] го носат целосниот назив Вонреден и ополномоштен Амбасадор. „Обичните“ Амбасадори и неополномоштениот статус ретко се употребуваат, иако може да се сретнат во одредени околности.
 
== '''Специјални емисари''' ==
 
Специјален емисар е дипломат од највисок ранг и министер кој е ополномоштен да ја претставува својата држава. Но за разлика од локалниот Амбасадор (кој обично е ограничен на една држава ) и/или амбасада, специјалниот емисар е задолжен да раководи со неколку обично соседни земји, региони или понекогаш со соседите на меѓународни организаци како што се Обединетите Нации/ Европската Унија. Во некои случаи на специјалниот емисар може специјално да му биде доделена функција да ја советува и да ú помага на државата или владата за одредени прашања. Од историска гледна точка, Претседателот или Премиерот назначувале специјални дипломатски претставници како специјален емисар за посебни задачи, главно во странство но понекогаш и во границите на државата.
Додека со титулата најчесто се изразува втората главна функција на Амбасадорот како шеф на дипломатска делегација, во некои држави терминот исто така може да претставува ранг застапуван од дипломати посветени на кариерата, за работа од внатрешно промовирање, без разлика на именувањето на дипломатот и во многу национални кариери доста вообичаено за нив е да бидат назначени за други функции, особено во министерството/министерствата задолжени за надворешни работи, во некои држави за систематска наизменична промена со актуелните именувања на дипломати.
 
Официјалната форма на обраќање на Амбасадор најчесто е формата што се употребува за обраќање на шефот на државата : „(Ваша/Негова/Нејзина) [[Ексцеленција]]“ следена со име и/или државата која се претставува. Во многу земји, често се употребуваат помалку формални варијанти, како што се „Амбасадор“ следена со име, или името следено со „Амбасадор на...“. Во САД, „Г-дин Амбасадор“ може да се употреби.
 
Во некои земји, поранешен Амбасадор може да биде нарекуван и да му се обраќаат со Амбасадор за време на неговиот/нејзиниот живот (во САД, „Г-дин Амбасадор“ или може да се чујат еднакви термини за жени). Во други земји, Амбасадор е титула која му се додава на личноста само со почит кон одредена функција, и не може да се употребува по заминувањето од функцијата. Некои земји не го користат терминот додека Амбасадорот е во земјата на потекло, бидејќи личноста не е Амбасадор таму; на пр. канадскиот амбасадор додека е во Канада најчесто не му се обраќаат со Амбасадор, иако може да се смета како „Канадски Амбасадор во ...“, тоа е во врска со одредена работна функција; на нив никогаш не им се обраќаат или ги нарекуваат Амбасадори после заминувањето од функцијата или пензионирањето.
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.embassypages.com/ EmbassyPages.com - Embassies and Consulates Around the World]
 
[[Категорија:Амбасадори| ]]
[[Категорија:Дипломати по функција]]
 
 
[[ar:سفير]]
[[da:Ambassadør]]
[[de:Botschafter]]
[[eteo:SuursaadikAmbasadoro]]
[[es:Embajador]]
[[eoet:AmbasadoroSuursaadik]]
[[eu:Enbaxadore]]
[[fi:Suurlähettiläs]]
[[fr:Ambassadeur]]
[[he:שגריר]]
[[hr:Veleposlanik]]
[[id:Duta Besar]]
[[it:Ambasciatore]]
[[heja:שגריר大使]]
[[lt:Ambasadorius]]
[[lv:Vēstnieks]]
[[lt:Ambasadorius]]
[[nl:Ambassadeur]]
[[ja:大使]]
[[no:Ambassadør]]
[[pl:Ambasador]]
[[sl:Veleposlanik]]
[[sr:Амбасадор]]
[[fi:Suurlähettiläs]]
[[sv:Ambassadör]]
[[tr:Büyükelçi]]
941.847

уредувања