Разлика помеѓу преработките на „Александар Прокопиев“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Александар Прокопиев''' ([[Скопје]], [[1953]]) е македонски прозаист, есеист и поет.
 
== Основни биографски податоци ==
Прозаист и есеист. Роден во Скопје, 1953. Дипломирал и магистрирал на Филолошкиот Факултет во Белград, на групата за компаративна книжевност и теорија на литературата. Работи во Институтот за македонска литература при [[Филолошки факултет Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]].
 
Член е на [[Независни писатели на Македонија|Независните писатели на Македонија]].
 
== Творештво ==
 
* Младиот мајстор на Играта (раскази), 1983
* Борхес и компјутерот (есеи), 2005
* Ѕиркачот (новела), 2007.
== Референци ==
* [http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Прокопиев Александар - Биографија]
 
[[Категорија: Македонска литератураМакедонци|Прокопиев Александар]]
 
[[Категорија:Македонски Македонциписатели|Прокопиев Александар]]
[[Категорија:Македонска Македонски писателилитература|Прокопиев Александар]]
[[Категорија: Македонска литература|Прокопиев Александар]]
 
== Референци ==
*[http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Прокопиев Александар - Биографија]
941.847

уредувања