Александар Лурија: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: et:Aleksandr Luria)
с (Бот: козметички промени)
|nationality =
|ethnicity = [[Евреи|Евреин]]
|fields = [[Психологија]]<br />[[Невропсихологија]]
|workplaces =
|alma_mater =
Во 1933 година Лурија се оженил со Лана Липкина и со неа имал една ќерка. Починал од [[срцева слабост]] на 14 август 1977 година.
 
== Види исто така ==
* [[Елконон Голдберг]]
* [[Лев Виготски]]
 
== Kористена литература ==
* Nadel, L. (Ed.) (2002) ''Encyclopedia of Cognitive Science'', Wiley ISBN 978-0-470-01619-0
* Strickland, B. (Ed.) (2001) ''The Gale Encyclopedia of Psychology, 2nd ed.'' Gale Group ISBN 0-7876-4786-1
 
== Надворешни врски ==
* [http://marxists.org/archive/luria/index.htm ''Архива за A.Р. Лурија''] {{en}}
* [http://luria.ucsd.edu/ ''Компаративно човечко однесување - A.Р. Лурија''] {{en}}
 
 
[[Категорија:Руски психолози]]
941.847

уредувања