Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

с
Бот: козметички промени
с (Категорија:Починати во 1924 година)
с (Бот: козметички промени)
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
 
Бујнов во [[1903]] влегува во ТМОРО и станува близок соработник на [[Јане Сандански]]. По [[Младотурска револуција |Младотурската револуција]] е еден од основачите на [[Народна федеративна партија|Народната федеративна партија]], а во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]], е избран за пратеник на НФП во Отоманскиот парламент.
 
Во април 1923 година е избран за пратеник во Бугарското собрание. Убиен е на [[27 септември]] [[1924]] каj село Добриниште, [[Разлог]], од страна на приврзаниците на [[Тодор Александров]].
 
[[Категорија:Бугарски револуционери|Бујнов,Александар]]
 
[[Категорија:Родени во 1879 година]]
[[Категорија:Починати во 1924 година]]
 
[[bg:Александър Буйнов]]
941.847

уредувања