Разлика помеѓу преработките на „Александар III (појаснување)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Александар III''' може да се однесува на било кое од следните:
 
* [[Папа Александар III]], папа од [[1159]] до [[1181]].
* [[Александар III (Русија)]] (1845-1894), император на Русија.
* [[Александар III (Шкотска)]] (1241-1286), крал на Шкотска.
* [[Александар III Македонски]], (356 - 323 п.н.е.) прочуен [[Кралеви на Античка Македонија|Крал]] на [[Македон]]ија, [[Листа на периски кралеви|Шах]] на [[Персиска империја|Персија]] и [[Фараони|Фараон]] на [[Стар Египет|Египет]].
* [[Александар III (византиски владетел)|Александар III]], Византиски владетел (870 - 913, владеел 912 - 913) – син на Василиј I, регент на својот внук
 
[[es:Alejandro III]]
941.847

уредувања