Разлика помеѓу преработките на „Храм на Христос Спасителот“

нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
[[Податотека:christ the saviour.jpg|thumb|right|250px|Поглед на црквата и на големиот камен мост во [[1905]].]]
 
'''Црквата на Исус Христос Спасителот''' ([[руски јазик|руски]]: ''Храм Христа Спасителя'') е највисоката [[православие|православна црква]] во светот. СитуиранаЦрквата есе наоѓа во [[Москва]], на кејот на [[Москва (река)|реката Москва]].
 
 
== Дизајн ==