Разлика помеѓу преработките на „Устав на Соединетите Американски Држави“

с
Бот Менува: es:Constitución de los Estados Unidos; козметички промени
с (Бот Менува: es:Constitución de los Estados Unidos; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Constitution_Pg1of4_AC.jpg|мини|220п|Првата страница на Уставот на САД]]
'''Уставот на Соединетите Американски Држави''' ([[англиски]] The United States Constitution) е највисок закон во [[САД]] и воедно најстар [[устав]] на светот. Донесен е на Конвенцијата во [[Филаделфија]] на [[17 септември]] [[1787]] година. Со него Соединетите Држави се претворени во [[Федерација|федерална]] држава. Уставот формално стапил на сила на [[21 јуни]] [[1788]] година, а почнал да се применува од [[13 септември]] [[1788]] година, додека новите државни органи почнале со работа на [[4 март]] [[1789]] година.
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.archives.gov/national-archives-experience/charters/constitution_transcript.html Цел текст на Уставот на САД]
* [http://www.archives.gov/national-archives-experience/charters/bill_of_rights_transcript.html Цел текст на Законот за правата]
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Историја на САД]]
[[Категорија:САД]]
 
 
{{Link FA|de}}
[[en:United States Constitution]]
[[eo:Usona Konstitucio]]
[[es:Constitución de los Estados Unidos de América]]
[[fa:قانون اساسی ایالات متحده آمریکا]]
[[fi:Yhdysvaltain perustuslaki]]