Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

Одземени 35 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Брише: zh:巴斯克維爾的猎犬/temp; козметички промени
с (Бот Додава: et:Baskerville'ide koer)
с (Бот Брише: zh:巴斯克維爾的猎犬/temp; козметички промени)
'''Баскервилско куче''' е криминалистички [[роман]] од [[Сер Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др.Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
 
== Инспирација ==
Главна инспирација било мочуриштето Фокс Тор за пишување на романот. Имотот на Бскервил е или имотот на Хејфорд Хол или на Брук Менор, што и двете се во близина на Баскфестлија. Во ова дело повторно се појавува [[Шерлок Холмс]] со [[Др. Вотсон]]. Конан Дојл ги вметнал повторно поради нивниот претходен успех.
 
[[th:หมาผลาญตระกูล]]
[[uk:Собака Баскервілів]]
[[zh:巴斯克維爾的猎犬/temp]]