Разлика помеѓу преработките на „Реторика“

Нема измена во големината ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
 
с
'''Реторика''' (од грчки ρητωρρήτωρ, rhêtôr, "оратор, говорник") е една од трите првични [[либерални уметности]] или trivium (другите две члена се [[дијалектика]] и [[граматика]]). Во текот на својата историја долга 2500 години, поимот се користи да означува многу нешта, но под реторика денес се мисли на уметноста на убедување преку [[јазик]]. Реторика може да обележува начин на кој поединец се надоврзува на одредена тема или [[идеја]] со цел да го убеди другиот.
13.850

уредувања