Разлика помеѓу преработките на „Грб на Узбекистан“

Додадени 89 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: yo:Coat of arms of Uzbekistan; козметички промени
с (Бот Додава: lt:Uzbekistano herbas)
с (Бот Додава: yo:Coat of arms of Uzbekistan; козметички промени)
[[FileПодатотека:Coat of Arms of Uzbekistan.svg|200px|right]]
 
[[FileПодатотека:Coat of arms of Uzbek SSR.png|thumb|200px|right|Грб на Узбекистан до 1991]]
 
'''Грбот на [[Узбекистан]]''' е официјалниот грб на државата кој бил усвоен на [[2 јули]] [[1992]] година. Тој е сличен по стилот со поранешните советски грбови. Грбот е во форма на круг со националните сина, бела и зелена боја. Од лево се наоѓа [[памук]], а од десно се наоѓа [[жито]]. Тие се двете главни земјоделски култури на Узбекистан. На врвот се наоѓа ѕвездата [[Руд Ел Хизб]], симбол на [[ислам]]от. Во средината се наоѓа митската птица [[Хума (митологија)|Хума]], симбол на среќа и слобода. Во позадина има пејзаж.
 
== Видете исто така ==
* [[Знаме на Узбекистан]]
* [[Узбекистан]]
 
== Надворешни врски ==
{{Азија по тема|Грб на}}
 
[[CategoryКатегорија:Национални симболи на Узбекистан|Грб на Узбекистан]]
[[CategoryКатегорија:Државни грбови во Азија|Узбекистан]]
 
[[bg:Герб на Узбекистан]]
[[uk:Герб Узбекистану]]
[[uz:O`zbekiston Respublikasi Davlat Gerbi]]
[[yo:Coat of arms of Uzbekistan]]
[[zh:乌兹别克斯坦国徽]]