Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: war:Lungíb; козметички промени
с (Бот Додава: ga:Pluais)
с (Бот Додава: war:Lungíb; козметички промени)
 
[[Спелеологија]]та е наука која се занима со проучување на подземниот карстен [[релјеф]] со сите негови карактеристики односно пештерите. Таа е комплексна, интердициплинарна наука, која во доменот на својот научен интерес обединува низа на посебни дисциплини.
{{Link FA|pt}}
 
[[Категорија:Геоморфологија]]
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]
 
{{Link FA|pt}}
 
[[ar:كهف]]
[[vec:Cóvoło]]
[[vi:Hang]]
[[war:Lungíb]]
[[yi:הייל]]
[[zh:洞穴]]